O stałości zasady Trzech

Pozwoliłem sobie na „reblogowanie” tego tekstu Pawła Droździaka, bo jest on istotny ze względu na inne myśli z mojego bloga, które tu już były i które się ewentualnie pojawią.

Psychologia i polityka

Dlaczego w tak wielu symbolicznych systemach trojka zajmuje szczególne miejsce? Wielu z tej obserwacji próbowało roić o jakichś wspólnych korzeniach wszystkich kultur, ale odpowiedź jest inna. W gruncie rzeczy prosta i banalna jeśli się raz na to wpadnie. Trzy elementy, to dokładnie tyle ile musi być w systemie, by mimo różnicy siły między nimi żaden nie mógł pozostałych trwale zdominować. Relacja sił w której mimo różnicy nie ma trwałej hierarchii możliwa jest tylko przy trzech elementach. Weźmy grę w papier, kamień i nożyczki. Papier owija kamień, kamień tępi nożyczki, nożyczki tną papier. Żadna z figur nie wygrywa trwale.

Żadna nie jest najlepsza. Mimo to starcie dwu jest zawsze rozstrzygalne. Dołożenie jednego elementu lub odjęcie psułoby tę strukturę. W różnych symbolikach natrafiamy więc na ten sam pomysł. Symboliczne, Wyobrażeniowe i Realne u Lacana, id ego i superego u Freuda, Oceania Eurazja i Wschódazja u Orwella, władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza u…

View original post 304 słowa więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s