Nagła zmiana klimatu wyniszczy ziemskie życie

Przyznaję, iż koncepcja „nagłej zmiany klimatu” (abrupt climate change) jest mi bliska. Rozmawiamy o niej niezwykle rzadko, zakładając, że mamy ileś lat – pięć, dziesięć, dwanaście, trzydzieści.

Blog exignoranta

Praca badawcza zamieszczona 13 listopada 2018 r. w Scientific Reports wykazała, że spowodowane nagłą zmianą klimatuwymieranie gatunków roślin i zwierząt może doprowadzić do „efektu domina”, który unicestwi życie na Ziemi. W scenariuszu takiego przypadku organizmy zależne od innych skazanych na zagładę gatunków wyginą w wyniku procesu zwanego współwymieraniem. Analiza ustaliła, iż wzrost średniej globalnej temperatury o 5°C/6°C wystarczy, by pozbawić planetę większości życia. Nasze badanie pokazuje, że nawet najbardziej odporne gatunki ostatecznie znikną, gdy zabraknie gatunków mniej odpornych, od których zależy ich przetrwanie, powiedział główny autor, Giovanni Strona.

Naukowcy z Włoch i Australii stworzyli symulacje 2000 wirtualnych Ziem – sieci połączonych ze sobą gatunków roślin i zwierząt. Korzystając z zaawansowanego modelowania, poddali je działaniu destrukcyjnych zdarzeń o zasięgu globalnym, w tym ekstremalnej zmianie środowiskowej, uderzeniu asteroidy i wojnie nuklearnej. Podczas gdy każde z nich może być katastrofalne, rezultaty ujawniły, że ocieplenie klimatu wywołuje najgorsze możliwe „kaskady” wymierania…

View original post 482 słowa więcej

2 myśli na temat “Nagła zmiana klimatu wyniszczy ziemskie życie

  1. Pomyślałam, że jedną z rzeczy które powinniśmy mieć opanowane już dawno, jest czerpanie energii z gwałtownych zjawisk atmosferycznych – tornado, tsunami, burza są przecież ogromnymi źródłami energii, a fakt że przynoszą nam tylko zniszczenia wskazuje, że jesteśmy strasznie „do tyłu” z rozwiązywaniem tej zagadki. Ja myślę że niektórzy przeżyją – prawidłowo uprawiany „ogród leśny” potrafi zmienić lokalny klimat, więc kto to opanuje, będzie żył w swoistym „raju”. Ale technologii to nie wystarczy.

    Polubienie

  2. Myślę trochę pod kątem „co by było gdyby”, gdybyśmy zorientowali się w sytuacji wcześniej. Protesty w Paryżu dowodzą że ludzkość jako gatunek nie jest wystarczająco inteligentna, żeby w tej chwili coś zrobić i uchronić się przed zagładą. Pewnie nawet lepiej, że wyginiemy. Ewolucja może stworzy kolejny inteligentny gatunek, który poradzi sobie lepiej (chociaż nasz przypadek dowodzi, że było to wynikiem dość nietypowego i złożonego zbiegu okoliczności).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s