Przyrodnicze i architektoniczne dziedzictwo sosnowieckich Schönów- cz. 1

Ciekawy blog Przemysława Bartosa – „Przyroda dla Sosnowca”. Cenne obserwacje, jak dawniej wyglądała przyroda w polskich miastach.

Przemysław Bartos

Sosnowiec jest miastem o bogatej historii i pięknej przyrodzie. Wiele z tego co cenne i warte uwagi zostało zatracone. Pozostały jednak nieliczne perełki, o których należy pisać. Warto zwrócić uwagę na to, że silny rozwój miasta zawdzięczamy rodom: Schenów, Lamprechtów i Dietlów. To oni wprowadzili na tereny miasta nowoczesny przemysł, byli fundatorami kościołów oraz przyczynili się do powstawania osiedli. Pomimo wystawnego życia jakie prowadzili, strzegli swojej prywatności, co spowodowało, że wiele faktów nie zostało udokumentowanych.

Pierwszy z wymienionych rodów – Schöen, pozostawił po sobie nie tylko piękne pałace, ale także przyczynił się do powstania pięknego założenia parkowego. To właśnie część przyrodnicza stanowiła dla mnie punkt wyjścia do napisania niniejszego tekstu. Nie da się jednak opisać parku bez wskazania rysu historycznego.

Palac_Schoena_-_Muzeum_135920_Fotopolska-Eu fot. Pałac Ernsta Schöena – widok od strony fragmentu lini Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.  (źródło: https://sosnowiec.fotopolska.eu/135920,foto.html)

Trzon historii rodu sosnowiecki Schöenów stanowi przyjazd trójki rodzeństwa (Franza, Ernsta i Fanny) w 1875…

View original post 788 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s