Ważne dni polskich sądów

Dwa odważne rozstrzygnięcia polskich sądów, pierwsze w sprawie nielegalności zatrzymania Obywateli RP przed marszem narodowców, drugie uniewinnienia obrońców puszczy blokujących wycinkę, otwierają, jak się wydaje, ważną kartę polskiego sądownictwa. Okazuje się, że trudne warunki, w Polsce sprowadzające się do faktycznej likwidacji trójpodziału władzy, wyzwalają odwagę cywilną i odwagę w orzekaniu, jaką – niestety – zbyt rzadko widziało się na salach sądowych w warunkach wolności.

Innymi słowy, sądy i sędziowie, zaczynają robić to, co nie zawsze robili w stanie rzeczywistej swobody orzekania. To znaczy zaczynają myśleć i wymierzać sprawiedliwość, która, o czym całkowicie zapomniano, nie polega na niewolniczym trzymaniu się litery prawa. Presja władzy politycznej i upokorzenie całego środowiska, póki co, podziałały na sędziów wyzwalająco. Gdyby trend ów otrzymał się, czemu wszyscy wolni ludzie powinni kibicować, tak zwana dobra zmiana, miałaby naprawdę twardy orzech do zgryzienia i byłby to silny bastion wolności.

Nie mogłem znaleźć informacji, jak nazywa się sędzia orzekający w sprawie obrońców puszczy, nie wysłuchałem ustnego uzasadnienia wyroku, ale sama już jego sentencja, robi wrażenie. Tak to powinno wyglądać!

Na marginesie wypada wyrazić ubolewanie, że sędziowie w tak łatwy i oczywisty sposób mogli liczyć na zrozumienie i poparcie ludzi już wcześniej, niestety, niewolnicze trzymane się zasady dura lex sed lex, formułkowe prowadzenie spraw, doprowadziły do uczynienia procedur sądowych czymś martwym i niezrozumiałym. Tymczasem żywe prawo, prawo w działaniu, wygląda tak, jak w Sądzie Rejonowym w Hajnówce wczoraj wyglądało. Wielkie uznanie tak dla sądu, jak dla podsądnych, którzy okazali się być prawdziwymi bohaterami naszych czasów.

Zastosowanie wobec blokujących pracę harwesterów kontratypu stanu wyższej konieczności tak przecież oczywiste, było jednak – niestety – działaniem dość zaskakującym, choć powinno być czymś całkowicie normalnym. Można jedynie wyrazić nadzieję, że wczorajsze orzeczenie otwiera nową linię orzeczniczą w sprawach dotyczących przeciwdziałania dewastacji środowiska naturalnego.

Pozwolę sobie wyrazić skromną nadzieję, że mądre i odważne rozstrzygnięcia polskich sądów z ostatnich dni antycypują dni ich wielkości. Kibicujmy sędziom, którzy odkrywają istotę tego, co robią i do czego zostali powołani. Przy czym, z całą mocą, pragnę to zaznaczyć, nie ma w tym żadnej ironii. Jak śpiewa mistrz, trzeba przejść wiele dróg, żeby TO odnaleźć.

Wielkie uznanie dla sędziów, a przede wszystkim obrońców puszczy. Dziękuję, myślę że nie tylko w swoim imieniu!

 

 

10.01.2018 Teremiski

INFORMACJA PRASOWA

Aktywiści blokujący wycinkę Puszczy uniewinieni!

Dziś Sąd w Hajnówce wydał wyrok uniewinniający aktywistów, którzy 8 czerwca ubiegłego roku blokowali cieżki sprzęt – harwester i forwarder – służące do wycinki Puszczy. Uznał, że działali oni w stanie wyższej konieczności. Ten sam Sąd w Hajnówce kilka tygodni wcześniej uznał za winnych innych aktywistów biorących udział w tym samym proteście.

8 czerwca 2017r grupa aktywistów zablokowała ciężkie maszyny – harwestera i forwardera, które w poprzednich dniach wycięły tysiące drzew w objętych ochroną drzewostanach stuletnich w Nadleśnictwie Hajnówka. Ósemka aktywistów i aktywistek: Anna Błachno, Adam Bohdan, Aleksandra Markowska, Małgorzata Drozd, Michał Książek, Piotr Dankowski, Wioletta Smul, Zenon Kruczyński została dziś za ten czyn uniewinniona. Paradoksalnie inny sędzia tego samego Sądu w Hajnówce kilka tygodni wczesniej uznał za winnych innych aktywistów biorących udział w tym samym proteście.

Wg sędziego osoby blokujące maszyny działały w stanie wyższej konieczności chcąc zapobiec niebezpieczenstwu jakie groziło Puszczy Białowieskiej. Zdaniem Sądu nie da się im przypisać zarzucanych czynów, ponieważ aktywiści bronili wyjątkowego dobra publicznego, kosztem pracy operatorów maszyn. W tym przypadku wartość dobra ratowanego – naturalnych lasów Puszczy Białowieskiej – znacznie przewyższała wartość dobra poświęconego w postaci dniówek operatorów maszyn. Sędzia porównał działania oskarżonych do sytuacji w której gaszony jest pożar.

Sędzia rozpatrywał, oceniał i komentował indywidualnie działania i motywację każdego uczestnika protestów.

Sąd przytoczył bardzo rozbudowane i imponujące uzasadnienie obfitujące między innymi w międzynarodowe zobowiązania i konwencje ochrony przyrody, które powinny być przestrzegane przez nasz kraj. Zwrócił uwagę na to, że obecne przepisy nie gwarantują dostecznego udziału społecznego w zarządzaniu lasami, co rodzi konflikty. Przykładem jest fakt, że nie można prawnie kwestionować planów urzadzania lasu.

Uniewinnieni uczestnicy protestu nie kryją zadowolenia.

Czuję radośc i wielką ulgę. Ten wyrok (Sądu w Hajnówce!) pozwala wierzyć w niezawisłość przynajmniej niektórych sądów w naszym kraju. Mam nadzieję, że wyroki dotyczące kolejnych blokad będą również uniewinniające. Próbowaliśmy przecież zapobiec barbażyńskiej dewastacji obiektu stanowiącego Światowe Dziedzictwo Ludzkości – mówi biolog i aktywista – Adam Bohdan.

Zawsze czułem się niewinny i byłem przekonany o słuszności działań. Mam też nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość i leśnicy odpowiedzą za wycinkę Puszczy. Wyrok sądu utwierdza w przekonaniu, że obrona przyrody to słuszna idea – mówi leśnik, pisarz, aktywista – Michał Kiążek.

Aktywiści z Obozu dla Puszczy brali udział w około 100 akcjach i blokadach, za które są obecnie stawiani przed sądami. Trwają dziesiątki postępowań karnych i cywilnych wytoczonych przez Lasy Państwowe za straty wynikajace z blokowania nielegalnej wycinki Puszczy Białowieskiej.

Obóz dla Puszczy

PS Pojawiło się nagranie ustnego uzasadnienia wyroku, które z przyjemnością zamieszczam:

 

Zdjęcia zamieszczam dzięki uprzejmości Obozu dla Puszczy.

 

3 myśli na temat “Ważne dni polskich sądów

  1. Było wiele dobrych i proobywatelskich wyroków sądów, ale nie było zainteresowania prasy. Nie było też do tej pory spraw politycznych i związanych z wolnościami obywatelskimi, naruszeniami prawa przez władzę, nadużyciami. Przyszedł czas próby, i sądy orzekają proobywatelsko. Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s